מה הקשר בין מחלת הסוכרת לכפות הרגליים, וכיצד שומרים עליהן?

October 07 2022doritr

הטיפול ברגליים הוא דבר חשוב מאוד לכל אדם, אך לאנשים הסובלים מסכרת הוא חשוב אפילו יותר שכן, לאנשים מעין אלה יש נטייה גדולה יותר לפגיעה בעצבי הרגל, להתפתחות של טרשת עורקים ולפגיעה באספקת דם לרגליים. טיפול נכון ברגליים מתחיל מרכישת נעליים לסוכרתיים אשר יעניקו את התמיכה המקסימלית לכף הרגל וממשיך לביצוע מגוון רחב של פעולות לרבות אכילה מסודרת ומאוזנת המבוססת על תפריט שהוכן על ידי תזונאי מקצועי ועוד.

איזה פעולות יסייעו במניעה או בהאטה של הפגיעה בכלי הדם?

הנה כמה פעולות שיסייעו במניעה או בהאטה של פגיעה בכלי הדם ובהתאם לכך גם ברגליים של אנשים סוכרתיים: ראשית כל יש לשמור על תזונה נכונה ועל משקל תקין וזאת בכדי לסייע באיזון רמת הסוכר בדם. שנית, יש להקפיד על פעילות גופנית סדירה אשר תסייע לאיזון של רמת הסוכר בדם, להפחתה במשקל ולשמירה על הגמישות של כלי הדם. מעבר לכך, יש להקפיד על טיפול תרופתי בהתאם להנחיות וכן לבצע מעקב אחר רמות הסוגר בדם וביצוע בדיקות לגילוי מוקדם של התפתחות סיבוכים. מעבר לכך, חשוב וכדאי להימנע מעישון שכן לעישון יש תרומה משמעותית להתפתחות של טרשת עורקים ולפגיעה בכלי הדם הרגליים.

סימנים לכך שלא מגיעה אספקת דם תקינה לרגליים

הנה כמה סימנים שיכולים להעיד על כך שאין אספקת דם תקינה לרגליים ומיד כאשר מזהים את אחד מהסימנים הללו יש לפנות מייד לרופא המטפל: כפות רגליים קרות, רגל חיוורת, עור מבריק, אובדן שיער ברגליים, כאבים ברגל במנוחה, פצע כואב ברגל שלא נרפא.

חשוב לדעת כי בכדי לשפר את זרימת הדם לרגליים כדאי להקפיד על הליכה וכן תרגילים לשיפור זרימת הדם. יש לאמץ הרגלי הליכה כ5 פעמים בשבוע או יותר. רצוי ללכת עד שמרגישים עייפות ולאחר מכן להיעצר מעט ולחדש את ההליכה. כך מונעים מאמץ מיותר וכן המרחק שיכולים לעבור ללא מאמץ יגדל עם שיפור הכושר. כמו כן, יש לבצע התעמלות 3-4 פעמים בשבוע.

כיצד שומרים על היגיינה של הרגל?

חשוב מאוד לשמור על היגיינה של הרגליים וזאת בשל ריבוי החיידקים עליהן, בעיקר בין האצבעות. מומלץ לרחוץ את כפות הרגליים מדי יום ביומו, בסבון ובמים זורמים. אין להשרות את כפות הרגליים במים. במקלחות ציבוריות חשוב לנעול כפכפי פלסטיק ולא ללכת יחפים. חשוב מאוד לבדוק כל יום את כפות הרגליים וזאת באמצעות מישוש כף הרגל באמצעות כף היד וכן להסתכל עליה באמצעות מראה מגדילה בכדי לבחון האם יש בה סדקים, אודם, גירוי, יובש ועוד.

חשוב מאוד להחליף גרביים בכל יום לגרביים שלמים וללא תפרים, אשר עשויים מחומרים כגון: כותנה, פשתן או צמר וזאת בכדי לספוג את הזיעה. הטיפול בעור קשה או עור עם יבלות צריך להתבצע על ידי איש מקצוע. מעבר לכך, חשוב לבחור חנות נעליים שבה ניתן למצוא נעליים מיוחדות לסוכרתיים, אשר מסייעות בשמירה על כפות הרגליים כאשר נועלים אותן.

 

 

Share: