טיפול פסיכולוגי בזום – בעד ונגד

November 27 2022doritr

סגרי הקורונה עוררו אצל אנשים רבים תחושות של חרדה ופחד, מה שהוביל רבים מהם לנסות טיפול פסיכולוגי (לעיתים פעם ראשונה בחייהם).

למרות ההחרגה על טיפולים שונים, רבים פשוט העדיפו לא לעזוב את הבית גם אם הם לא היו מבודדים ולבצע את הטיפול הפסיכולוגי דרך הזום.

אבל האם זום ותוכנות שיחה מרחוק באמת יכולות להחליף את ספת הפסיכולוג? בואו נראה:

יתרונות:

יעיל מאוד לאנשים עסוקים או מי שגר בפריפריה – פגישות אינטימיות בזום קל יחסית לנהל מהבית מפינת הקפה, חדר העבודה או כל מקום אחר שנוח לנו. תוכנות כמו זום הן ידידותיות מאוד ובדרך כלל לא נדרש ידע טכני רחב במיוחד כדי לתפעל אותן (להוציא את התכונות המתקדמות).

באופן זה גם אנשים עסוקים מאוד או כאלו שכל נסיעה מחוץ לישוב שלהם נמשכת דקות ארוכות לא צריכים לבזבז זמן יקר.

איכות השיחה משתפרת עם השנים – זה אומנם תלוי מאוד במצלמה שנמצאת במחשב, אך באופן כללי חיבורי האינטרנט שלנו הרבה יותר טובים מאשר פעם ולכן יש פחות עיוותים בתמונה או בעיות חמורות בסאונד שאפיינו שיחות מרוחקות בעבר.

מחיר – פסיכולוגים או מטפלים אחרים לעיתים גובים מחירים נמוכים יותר מעמיתיהם במידה והם מקיימים פגישות מרוחקות בזום באופן בלעדי. יחד עם זאת, זה בדרך כלל לא השיקול הכי משמעותי של המטופל.

חסרונות של טיפול בזום

זה בכל זאת לא אותו דבר – לא משנה עד כמה המצלמות ישתכללו, אין תחליף למפגש פנים מול פנים בו אפשר לראות כל ניואנס וכל שינוי קטן בשפת הגוף של המטופל (וגם המטפל אגב…).

לא הולכים לפגישה בקלות דעת – כאשר אדם מגיע לקליניקה של המטפל (לדוגמה, פסיכולוג בחיפה), הוא יודע שעליו להתכונן, להתלבש באופן מכובד, לא לאחר, ובאופן כללי ליצור רושם טוב. כל זה לוקח כמה דקות טובות לפני שיוצאים מהבית.

לעומת זאת, מי שמטופל מרחוק עשוי להקפיד פחות על הדברים האלו, מה שיוצר אווירה שהיא הרבה פעמיים לא רשמית מספיק ומקשה לשמור על הריחוק המינימלי שנדרש בטיפול מקצועי.

פרטיות – מי שעובד מחדר עבודה מבודד או גר בגפו יקבל בדרך כלל פרטיות מלאה כאילו הלך לטיפול בקליניקה. לעומת זאת, מי שגר עם עוד אנשים או שותפים והפרטיות שלו חשובה לו ייאלץ להתאים את עצמו אליהם מבחינת השעות או לדבר בשקט, דבר לא בהכרח פשוט כשמדובר על שיחה שיכולה להפוך להיות מאוד אמוציונלית.

הטכנולוגיה תמיד יכולה לבגוד בנו – גם חיבור אינטרנט יציב מאוד יכול להיתקע ובסופו של דבר אנחנו תלויים ביציבות של השרתים שעליהם בנויה התשתית של התוכנה בה אנחנו משתמשים. אם התשתית הזו מאטה באופן משמעותי או חס וחלילה קורסת האפקטיביות של הטיפול כבר לא תהיה אותו הדבר…

Share: